Sloužím Tajnému ohni

To by snad ani nešlo, abych si nepořídila knihu oblíbeného autora o jiném oblíbeném autorovi. Ota říká, že teď mám knížkové období (od jara ho prudím s koupí různých knížek, které “potřebuju”, což momentálně vyvrcholilo v seznamu vánočních přání, který jsem mu celkem explicitně poslala na e-mail – má tam přehledně roztříděné, co chci do Kindlu a co chci v papíru. No, kdo by nebyl rád, kdyby měl psáno černé na bílém, co manželka chce?!) … ale pravda je, že ještě musím dokázat, že tu Moderní didaktiku, kterou jsem objednala hned potom, co ji znova dotiskli, opravdu využiju. 

Nicméně! Sloužím Tajnému ohni je bomba. Je to relax. Je to stimul. Je to super zdroj pro moji diplomku. 🙂 Je to poctivá práce.

Autor téhle knížečky o Tolkienovi, Pavel Hošek, už má za sebou několik publikací zaměřených na duchovní a intelektuální svět různých literárních autorů. Mé oblíbené, na Lewise zaměřené jsou C. S. Lewis: mýtus, imaginace a pravda (2004), Kouzlo vyprávění: proměňující moc příběhu a „křest fantazie“ v pojetí C. S. Lewise (2013) a Cesta do Středu skutečnosti: směřování k nebeskému cíli duchovní pouti v myšlení a díle C. S. Lewise (2014) Tuto poslední zde chci taky okomentovat, neboť jsem ji dočetla nedávno a jak poctiví čtenáři tohoto blogu ví, zaměřila jsem své OCD na to, abych po dočtení každé knihy trpěla nepříjemným pocitem nedokončeného úkolu, dokud nenapíšu (aspoň malou, aspoň pseudo) recenzi na blog. Nutno dodat, že jsem tomuto blogu mnoho dlužná (viz můj rok na Goodreads).Každopádně píše třeba i o Foglarovi, Setonovi, no a teď naposled, o J. R. R. Tolkienovi. 

V první řadě musím souhlasit s recenzí Dr. Hájka v tom, že tato knížka vyloženě naladí člověka na to, aby se znovu ponořil do Tolkienovy trilogie – sama jsem Sloužím Tajnému ohni začala číst o prázdninách, ale pak jsem ji na pár týdnů odložila, jelikož jsem musela doprovodit Froda do Mordoru. Ha ha. 

Takže zpět. Nejen, že je zde přehledně a čtivě shrnutý Tolkienův život (opravdu, dovedu to docenit, nedávno jsem dočetla The Fellowship od Zaleských a teda, tohle bylo lepší), taky se knížka zabývá Tolkienovým křesťanským životem, jeho katolickou zbožností a jak se odráží v jeho díle. Tolkienovo pojetí imaginace a role autora jako “malého stvořitele”, či trojí funkce příběhu: obnova, únik a útěcha, jak je prezentuje ve své eseji O pohádkách tu nechybí; člověk se také dozví, co je to ten Tajný oheň a proč mu Gandalf (a vlastně i Tolkien) slouží. Nicméně nejzábavnější je poslední část, která se zabývá paradoxy v Tolkienově životě – jak jeho obdivuhodná kreativita musela kolikrát z cesty jeho nejistotě nebo obyčejnostem každodenního života. Jak byl vlastně překvapen, když mu čtenáři začali psát, že se v jeho díle setkávají s něčím inherentně křesťanským, atp. 

Protože, pokud jste jako já přečetli Tolkienovu trilogii a pak z něho byli tak nadšení, že jste si museli přečíst jeho životopis z pera H. Carpentera, pak by vaší další volbou měla být tato kniha, která prostě nádherně poskládá to všechno ostatní, co byste o Tolkienovi chtěli nebo mohli vědět. 

Věc, která mě ale vyloženě zaujala, byla z Tolkienovy teologie Středozemě – vlastně mi asi nikdy přímo nedošlo, že ke vzpouře andělského rebela došlo (dle Silmarilion) vlastně ještě při stvoření. To znamená, že zlo se oddělilo od Stvořitelovy harmonie ještě než vznikl vesmír, a tedy je součástí stvoření: “Proto mohou ve Středozemi existovat zlé stromy, zlí ptáci, zlá zvířata, zlé hory. Zlo jako by skutečně bylo stavebním prvkem stvořeného světa – a to ne až dodatečně, ale jaksi bytostně.” (Sloužím Tajnému ohni, str. 96)

Znamená to tedy, že když Společenstvo vyšlo z Roklinky a snažilo se přejít průsmykem Caradhrasu, nemohli projít, protože je ta hora nenechala? Jasně, všimla jsem si, že v knize jí přisuzují určité … vlastnosti, snad i vědomí, ale musím říct, že mě asi zviklala ta působivá scéna z filmu, kde Saruman  stojí na vrcholku věže v Železném pasu a – jak jsem si myslela – proklíná Caradhras, respektive, znepříjemňuje cestu Společenstvu. Jak to tak ale vypadá, díky Sloužím Tajnému ohni jsem odhalila (další) nesrovnalost mezi knihami a filmem! Má radost je tedy úplná. 😀